Benim perspektifim: Afrikalılar kendi ekonomilerini inşa etmede ön planda olmalıdır.

africa map 1

Afrika’nın sömürgeleştirilmesi, Avrupa’da yaşanan sanayileşme süreci için hammadde, ucuz emek ve pazarlara yönelik iyi planlanmış bir oyundu. Beyaz emperyalistler, Berlin konferansı (1884-1885) sırasında tüm Afrika kıtasını kendi aralarında paylaştılar ve nihayetinde ekonomilerini inşa etme ve Avrupa’yı gelişmiş bir kıtaya dönüştürme temel hedeflerini gerçekleştirdiler.  Afrikalılar bundan öğrenmeli ve bu tür durumların tekrarlanmasını önlemek için kendi stratejilerimizi geliştirmeliyiz ve kendi ekonomilerini geliştirmenin daha iyi yollarını bulmalıyız.

Bugün Afrika kıtası olarak, iyi yaşam standartları, yüksek gelir seviyeleri gibi ilgi çekici faktörler nedeniyle akademik beyinlerin çoğunun bu gelişmiş ülkelere göç ettiğini görüyoruz ve bu ekonomileri de genişlemeye devam ediyor. Ancak bu trajik tarihin ilginç kısmı büyük oranda bu ekonomilerin belkemiğinin Afrika’nın masrafında yapıldığıdır. Sömürgecilik bile dostça bir süreç değildir, Avrupa ekonomilerine çok fazla katkıda bulunduğumuzun inkar edilemez bir gerçektir. Burada çizgi dışında tutamayacağımız bir şey var, sadece emperyalistlerin yararına değil. O zamanlardaki Afrika liderlerimizden bazıları, bize ihanet ederek ve geleceğimizi yok etmek için kullanılmalarına izin verdikleri için de yarar gördüler. Bu durum bir argümanın bakış açısından analiz edilecek olursa, bazılarımız bu adamların gerçekten başarısız olduğunu iddia edebilir, bu sömürgecilik oyununa katılmak yerine bunu önlemeli ve mirasımız için savaşmalıydılar. Öte yandan, modern bir dünya bakış açısıyla analiz edilecek olursak, bunun kaçınılmaz olduğunu görebiliriz, çünkü değişim kaçınılmazdır ve toplumlar değiştirmek zorunda kalmıştır. Afrika’nın bugünkü haline gelmesi üzerine kısa bir tarihsel analiz yaptıktan sonra, dolayısıyla argümanlarımı açıklayabilirim ki, Afrikalılar olarak aynı tuzağa düşmeye ve aynı hataları tekrar etmeye mecbur değiliz.

Bugün Afrikalılar, kıtamızı inşa eden ortak bir amaç için birleşmek yerine, sadece Fransızca, İngilizce ve Portekizce gibi farklı yabancı diller konuştuğumuz için savaşmayı tercih ediyoruz. Ama Afrikalılar neden böyle? Bu aynı dillerin sömürgecilik döneminde yıkımımızın bir aracı olarak kullanıldığını unuttunuz mu? Afrikalılar yalvarmaya devam etmek için kendi vatanından ayrılıp bu gelişmiş olan kıtaların ekonomileri inşasını tercih etmekteyiz. Cehaletten dolayı bizi kullanan ve bizi bu karmaşaya bırakan aynı beyaz emperyalistleri teşvik etmeyi ve savunmaya devam etmekteyiz. Doğal kaynaklarımızı koruma bizim en büyük sorumluluğumuzdan biri olmalı, fakat biz kendimizi aldatmaya ve kendi mirasımızın açıklamalara gerek kalmadan korkunç bir şekilde kaybolmasına izni veriyoruz. Batılı ideolojiyi yayması ve rejim değişikliğinin kolaylaştırılması için eğilimli birçok siyasi parti ve hareketin oluşturulmaktayız ve böylece barışçıl ülkelerimizde karışıklığa ve düzensizliğe neden olduğu için ön plana çıkmaktan gurur duyuyoruz. Afrikalılar, kendimize olan koşulsuz sevginin farkındayken, neden bu kadar kendimizden nefret ediyormuşuz gibi davranıyoruz? Kendimizi daha iyi insanlar yapmamızın en iyi kabiliyetine sahip olduğumuzu bildiğimiz halde, neden kendimize inanmıyoruz gibi davranıyoruz?  Bütün bu kapitalist oyunları durdurmaya ve kendi ekonomilerini kurmaya ne zaman başlayacağız? Yukarıdaki tüm sorular düşünce için besindir. Afrikalılar, mevcut durumumuz için sömürgeciliği suçlamaya devam etmemeliyiz. Çünkü bu durumu değiştirme kararı bizimle yatıyor. Kendi hayatımızdan sorumlu ve sorumluyuz.

Yazar: Timothy PEREGO

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Araştırmacısı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s